Blues Volleyn kauden päätöstilaisuus

3.6.2022

Blues Volleyn kauden 2021 - 2022 päättäjäistilaisuus pidettiin keskiviikkona 1.6 Järvenpään lukion auditoriossa. Paikalla oli junioreita, vanhempia, valmentajia ja seuratoimijoita ilahduttavasti lähes auditorion täydeltä. Ennen odotettua ja jännitettyä palkitsemisosuutta puheenjohtaja Mikko Partti piti seurajohdon näkökulmasta katsauksen kauden tapahtumiin, harjoitusolosuhteisiin, palautekyselyn tuloksiin jne., esiteltyään päättäjäisyleisölle myös seuran kasvattien upeat kilpailulliset meriitit viime sarjakaudelta.

Blues Volleyn kasvateille kertyi jopa kolmen maajoukkuepaikan lisäksi peräti seitsemän SM tason mitalia miesten ja naisten Mestaruusliigoista alkaen myös A-poikien kaikkiin väreihin sekä vielä B-poikien SM-pronssiin. Onpa poikien U20 maajoukkueen päävalmentajakin Blues Volley lähtöinen! Blues Volley onnittelee menestyneitä kasvattejaan!

Päättäjäisillan huipentuma oli tietenkin palkintojen jako. A-tyttöjen saavuttaman AM-hopean lisäksi E- ja D-poikien Tiikerisarjojen pronssipelaajien, joukkueiden valmentajien sekä jojojen kukittamisen lisäksi jaettiin lentopallopatsaita valmentajien valitsemille joukkueittensa pelaajille. Heitä olivat Lemmy Alapeteri E-pojat, Leevi Mäntysaari D-pojat, Abdulla Safarzaga C-pojat, Sade Lukkarila ja Meea Kosunen E-tytöt, Essi Holttinen ja Sanni Vornanen D-tytöt, Minttu Rapinoja ja Milla Kainulainen C-tytöt, Alisa Nyman ja Riina Rantanen B-tytöt, Maisa Asikanius A-tytöt, Pihla Repo N2-sarja. 
Kauden seuratoimijana palkittiin Maria Laiho ja kauden juniorivalmentajana Anette Sihvonen.  
Kauden tyttö- ja poikajunioripelaajapalkintoja ei tällä kaudella jaettu.


Seuran kasvattien kilpailumenestyksen kruununa on Mikko Karjarinnan kauhoma kolmas peräkkäinen Suomen Mestaruusliigan voitto Vammalan Lentopallossa.  Maajoukkuepaikan lisäksi kausi toi Mikolle myös Suomen Cupin voiton Vammalassa.
Naisten Mestaruusliigassa pronssille Hämeenlinnan Lentopallokerhon riveissä ylsi niinikään Blues-lähtöiset Tuuli Tuominen ja Netta Hyttinen, joista jälkimmäinen valittiin myös Suomen naisten maajoukkueen kesän pelaajaryhmään.


A-poikienkin Suomen mestaruuksia ratkottaessa Bluesin kasvatit olivat isoissa rooleissa.  Salon Viestissä SM-kultaisen mitalin sai myös Kuortaneen valmennuskeskuksessa harjoitteleva ja sen 1-sarjajoukkueessa pelaava sekä U20 maajoukkueen EM-karsinnoistakin jo kansainvälistä ottelukokemusta saanut nuorempi Väänäsen passariveljeksistä, Leevi. Tätä U20 maajoukkuetta valmensi Bluesissa mm. B-poikien Suomen Mestaruuden vuonna 2008 voittanut ja oman liigapelaajauransa jälkeen jo valmentajanakin meritoitunut Oskar Muurinen. A-poikien SM hopealle ylsi Arttu Matilainen Rantaperkiön Iskun valmennusteamissa ja pronssille Toivo Karttunen Puijo Wolleyssa.  Molemmat heistäkin hyvät lajin perusteet Järvenpäässä hankkineita. 

Kun vielä B-poikien SM - pronssia voittaneessa Karkkilan Poikien joukkueessa pelaava Bluesin kasvatti Manu Asikanius valittiin upeasti myös U18 maajoukkueleiritykseen, voidaan aiheesta olla ylpeinä Blues Volleyn ansioituneesta juniorivalmennuksesta. Kaikkiaan SM-mitaleita tuli jopa seitsemälle Blues Volleyn kasvatille. Lisäksi jo aiempina kausina useakin juniorikasvattimme on vetänyt Suomen edustuspaidan päälle juniorimaajoukkueissa ja onpa useiden miesten ja naisten Mestaruusliigapelaajien lisäksi Blues Volley on ollut muutamien pelaajien välietappina jopa miesten lentopallomaajoukkueeseen saakka!