D/E/F-pojat -00-03
![]() |
![]() |
Turnausmatka jonnekin Karhulaan
![]() Vasemmalla Otto, Henri, Matias ja Topi. |
![]() Henri, Topi ,Matias, Otto ja takana Juha. |
Vahvaa peliä E-pojilta Power cupissa
Blues Volleyn E-pojat lähtivät Poweriin kolmen joukkueen voimin. Aluejoukkueemme pelasi E-sarjassa. Tiikerit ja Hait pelasivat E-tiikerisarjassa.
Aluepojat saivat jo torstaina hyvän lähdön turnaukseen, kun alkulohkon kovimmaksi joukkueeksi uumoiltu Kauhavan Wisa 1 selätettiin 2-0. Perjantaina peli oli tukkoista. Voittoja kuitenkin tuli roiskintapelilläkin. Ainoastaan Loimu vei pojilta pisteet. Heiltäkin saatiin kuitenkin yksi erä. Voitot sarjassa menivät ristiin meidän onneksi ja lauantain peleihin päästiin piikkipaikalta ja mukaan saatiin 2 pistettä.
Mitalipelit kiinnostivat joukkuetta ja peli parani huomattavasti. Lauantaina nähtiin parasta peliä meidän pojilta. Syötöt olivat pahoja ja varmoja, palloja haettiin uhrautuvasti ja kolmen kosketuksen pelillä hyökkäyksiä upotettiin takakentälle. Voittoja tuli, mutta pohjalaisten rynnistys oli kuitenkin vahvaa. Taistelusta huolimatta Kiuruvesi vei pisteet 2-1 erittäin tasaisessa ottelussa. Yhteen tappioon oli varaa ja mitalipelit olivat vielä saavutettavissa.
Ratkaisu jäi päivän viimeiseen otteluun Vilppulaa vastaan. Taistelu oli hurjaa ja tasaisen väännön jälkeen jouduttiin kolmanteen erään. Hellesääntöjen vuoksi erä pelattiin vain 7 pisteeseen. Vastustaja otti alkupisteet, mutta Blues tuli takaa tasoihin 5-5. Vilppula vei kuitenkin seuraaavat pisteet ja ottelun voiton sekä paikan mitalipeleihin. Poikien pettymys oli niin suuri, että sunnuntain peleihin ei riittänyt enää puristusta. Lopullinen sijoitus oli kahdeksas.
"Tämä oli loistava sijoitus 34 joukkueen sarjassa. Viime vuonna sijoitus oli 19. Edistystä on tapahtunut ja pojat pystyivät pelaamaan samalla tasolla Suomen huippujoukkueiden kanssa. Kiuruvesi ja Vilppula olivat nimittäin mitaleilla. Sijoitus taisi olla myös Bluesin paras. Hieno suoritus Topi, Otto, Matias ja Henri", pojista ylpeä valmentaja kommentoi.
Hait ja Tiikerit viihtyivät turnauksessa mainiosti. Alussa tuli hieman tappioita, mutta se ei poikia masentanut. Kaikki ensikertalaisetkin tuntuivat nauttivan peleistä ja oheisohjelmista. Uimapaikka hyppytorneineen oli hellepelien jälkeen mieluisa paikka. Voittojenkin makuunkin päästiin ja lopulta kaikki jäivät innolla odottelemaan ensi vuoden Poweria.









