B/C-pojat 96-98

C-pojille arvokkaita voittoja kotiturnauksessa!

 

Aamu alkoi varhain Koivusaaren koululla kotiturnauksen järjestelyn merkeissä. Buffettipöytä suorastaan notkui herkuista, joita vanhemmat olivat kuulopuheiden mukaan "yötämyöden" vääntäneet. Järjestelyistä täysi kymppi ja suurkiitos kaikille! Jokaiselta perheeltä hienoa panostusta!

Turnauksen etukäteisasetelmat olivat Bluesin kannalta mielenkiintoiset. Toisaalta pojat olivat selvittäneet tiensä aluemestaruusfinaaleihin, mutta edellisen eli Hollolan turnauksen viimeisen "katastrofipelin" jälkeen oli monia asioita jäänyt mietintämyssyyn valmentajakaksikolle Mentula/Väänänen.

Ensimmäisenä vastaan asettui kovaksi tiedetty KeiKa. Sovittin ettei oteta paineita pelistä, vaan nautitaan ja tehdään hyviä suorituksia. Ensimmäinen erä päättyi parin pisteen tappioon. Toisessa erässä ei ollut sanansijaa ja KeiKa vei selkein lukemin. Peli oli kaikinpuolin positiivista suorittamista pojilta ja vihreää paitaa ei turhaan kunnioitettu.

Toiseksi vastukseksi saatiin MäVi. Taktiikka puri. Puolustettiin kentän joka nurkka, eikä lähdetty jujuttamaan hyvin puolustavaa ja liikkuvaa porukkaa vastaan, vaan hyökättiin monipuolisesti. Edellisessä turnauksessa MäVi voitti meidät 2-0, nyt Bluesilla oli täysin toisenlainen ilme ja tahto voittaa, joten tämä peli vuorostaan meille 2-0.

Viimeinen peli pelattiin Hollolan Salpista vastaan. Edellisestä pelistä oli jäänyt paljon hampaankoloon sekä pelaajille että valmentajille, joten valmistautumisen ja asenteen tärkeyttä korostettiin. Bluesin pojat voittivat ensimmäisen erän. Toiseen erään Salpis löysi isomman vaihteen, ja omilla energiataso selkeästi tippui, joten Salpis pääsi kuittaamaan. Viimeiseen ratkaisevaan erään pojat löysivät myös vaihtoehtoja iskuhyökkäyksille ja oivallisilla jujuilla ja heränneellä puolustamisella väänsivät lopulta 2-1 voiton. Hyvää taistelua pojilta vaikka notkahduksia sattuikin.

Tästä on hyvä jatkaa, 2 voittoa ja yksi tappio saldonamme matkaamme 3.12. Mäntyharjulle!

19.11. Marika Mentula

 

Blues Volleyn C-pojat SM-sarjaan!  

 

Ensimmäistä kertaa neljän vuoden tauon jälkeen Blues Volleyn poikajunioreilla on edustus SM-tasolla keväällä 2012.  Järvenpääläisseuran C-pojat varmistivat SM-sarjapaikkansa 5. marraskuuta Hollolassa järjestetyssä aluemestaruusturnauksessa. Joukkue varmisti kahden turnauksen jälkeen lohkonsa neljännen sijan ja siten paikan SM-sarjaan ja alueen mestaruuden tavoitteluun oikeuttaviin turnauksiin, jotka pelataan 19.11. Järvenpäässä ja 3.12. Mäntyharjulla. 

Hollolassa pelit alkoivat etukäteisasetelmista katsottuna helpommilla vastuksilla PuMaa ja ViLePaa vastaan. Nämä pelit hoidettiinkin kotiin 2-0-voitoin. Kolmas peli MäVin taitavaa porukkaa vastaan ei ollut huono, mutta harmittavasti BV hävisi kummatkin erät muutamalla pisteellä. 

Neljännessä pelissä BV:n poikien energiataso tippui huomattavasti ja Salpis vastaavasti onnistui suorituksessaan erittäin hyvin; peli hävittiinkin selkein lukemin. 

Kahden turnauksen jälkeen kolmella joukkueella oli saman verran pisteitä, mutta Salpis ja Blues selvittivät tiensä jatkoon parempien eräpisteiden ansiosta. 

Seuraavissa turnauksissa ratkotaan Etelän aluemestaruus. 

- Tavoitteenamme on saada mitali, mutta se vaatii huippuonnistumiset molemmissa turnauksissa,  valmentaja Marika Mentula toteaa. 

Joukkueessa pelaa tällä hetkellä kahdeksan poikaa, joista moni on pelannut vasta D-ikäisistä lähtien.

- Puolet joukkueesta edustaa nuorempaa C-ikäryhmää, joten tämän kauden kokemukset SM-sarjassa ovat arvokkaita seuraavaa kautta varten, Mentula lisää.

 Joukkuetta sekä vanhempaa B-ikäryhmää valmentaa Mentulan lisäksi Kirsi ja Markku Väänänen.

C-pojat Karhulan turnauksessa 8.10.2011
Ylhäällä vasemmalta: Ilari Peltola, Sakari Pirnes, Alexander Jansson, Benjamin Jansson, Joel Mentula
Keskellä vasemmalta: Roope Niemonen, Joona Väänänen, Miko Raassina
Alhaalla vasemmalta: Marika Mentula ja Kirsi Väänänen

C-pojat voitokkaina syksyn ensimmäisessä turnauksessa 8.10.2011.

 

Matkaan Karhulan liikuntahalliin lähti aamuvarhain 8 poikaa, sekä valmentajat Kirsi ja Marika. Pojat ottivat tavoitteekseen ottaa ainakin 2 voittoa 3:sta pelistä.

Aamun ensimmäinen ottelu pelattiin Haminan Arsia vastaan. Peli oli kauden aloituspeliksi yllättävänkin varmaa ja hyvää, joten Blues voitti selkein lukemin 2-0 (25-14, 25-14). Toiseen otteluun saatiin vastaan Keimolan Kaiku, ja tuntui että heti alusta lähtien vihreän paidan pelko olisi ottanut pojista vallan. Toki vastassa oli huippujoukkue, mutta helpoissakaan palloissa ei päästy omalle suoritustasolle. Ottelu päättyi selkeään KeiKan 2-0 voittoon. Viimeinen ottelu pelattiin isäntiä eli Karhulan Veikkoja vastaan, jonka kanssa väännettiin "koko rahan edestä", mutta Bluesin pojat voittivat pelin lopulta 2-1. Kaikenkaikkiaan Karhulasta jäi matkaan hyvä mieli, paljon hyviä suorituksia, mutta myös mietittävää valmennustiimille.

Kauden tavoitteeksi on asetettu SM-sarjaan pääsy.
 

Teksti: Marika Mentula

 

Kuvassa ylhäällä (vas.) Ade Kärkkäinen, Roope Niemonen, Joel Mentula, Matti Suutari, Juho Kauppala ja Kai Tuulari, alhaalla: Juha Vallin, Ville Sihvonen, Olli Eloranta, Kim Kiminki ja Joona Väänänen ja edessä: Tapio Elomaa. Kuvasta puuttuu Sakari Pirnes, joka loukkaantui harmittavasti juuri ennen kisoja.

C-pojilla vahva edustus aluemestaruuskisoissa

 

Blues Volleyn C-pojat edustivat Etelän joukkuetta C-nuorten SM-kisoissa 16.-18.9. Hollolassa.

Aluemestaruuskisat pelataan kolme päiväisenä turnauksena joka syksy ja tänä vuonna kisat pidettiin Etelän alueella, Salpiksen edustamana. Jokaiselta lentopalloliiton alueelta (Etelä, Lounas, Länsi, Itä ja Pohjoinen) turnaukseen osallistuu  2 joukkuetta eli yhteensä 10 sekä tyttö että poikajoukkuetta.

Viime vuoden D-poikien aluemestaruuskakkoset: Joona Väänänen, Roope Niemonen, Sakari Pirnes ja Joel Mentula nappasivat paikan poikien Etelä 2 edustusjoukkueesta, jota valmensivat Ade Kärkkäinen ja Kai Tuulari.

Etelä 2 sijoittui turnauksessa sijalle 8 voittaen peleistä 3 ja häviten 3, joukkueen yhteishenki oli koko turnauksen ajan huikea ja jokainen voitto väännettiin 2-1 lukemin. Bluesin pojat pelasivat jokaisessa ottelussa.

Kauden alun ajatuksia valmentajilta

 

C- ja B-pojat lähtevät kauteen 11-12 uusin tuulin! Blues Volleyhin on ollut imua naapuriseuroista; saimme vahvistuksia sekä C- että B-ikäluokkaan Hollolan Salpiksesta, Porvoon NMKYstä ja Keimolan Kaiusta. Nyt  ringissämme treenaa poikia aktiivisesti 14 ja alamme pelaamaan sekä C- että B-sarjaa. B-ikäryhmä tekee myös tiiviistä yhteistyötä Salpiksen kanssa, näin pojat pääsevät pelaamaan ja kehittymään vielä enemmän. Sekä Bluesin että Salpiksen C-pojat tulevat vahvistamaan B-ikäryhmää ja näinollen saavat arvokasta harjoitusta tulevaa varten.

Jatkamme valmennuspuolella samoilla konsepteilla ja periaatteilla kuten aiempina vuosina. Markku ja Marika vastaavat pääsääntöisesti pallollisesta valmentamisesta ja Kirsi vastaa viestittämisestä ja poikien fysiikkatreeneistä. Joukkueen johtajaksi valittiin kesän alussa Pekka Pirnes.