Etusivu | Palaute | Linkit
B-pojat
Kirjaudu sisään

Nuori Suomi - Sinettiseura

 

KAUSI 2007-2008

31.3.2008

B-pojat lohkovoittajina SM-finaaleihin

Blues Volleyn B-pojat varmistivat Nurmossa lauantaina kolmella 2-0 voitollaan SM-sarjan 3. lohkon voiton ja suoran paikan finaaliturnaukseen. Kun muut paikkansa varmistaneet ovat Oulun Kiskon lisäksi Mäntyharjun Virkistys ja Korian Ponsi, ovat Etelä-Suomen lentopalloalueen kaikki kolme SM-sarjan päässyttä joukkuetta jo varmasti mukana finaaleissa.

Nurmossa BV:n ensimmäinen vastus oli isäntäseura Jymy 1, joka joutui pahasti varamiehisenä antamaan liikaa tasoitusta, eikä pysynyt BV:n pelissä mukana kuin ensimmäisen erän puoliväliin saakka. Ottelu päättyi selvään BV:n voittoon 2-0 (25-19, 25-14).

Muut päivän vastustajat, Koijärven Kunto Forssasta ja Nurmon kakkosjoukkue Jymy Paterit koostuivat pääosin -92 syntyneistä pojista, mutta niilläkin oli mukana maajoukkueryhmiin kuuluvia pelaajia. Bluesilla ei ollut juurikaan vaikeuksia niiden kanssa, kun saatiin oma asenne pidettyä kohdallaan ja pelaajilla riitti halua keskittyä oman pelin parantamiseen loppukautta varten. KoiKu kaatui 2-0 (25-17, 25-10) ja Jymy Paterit myös 2-0 (26-16, 25-16).

Kauden tässä vaiheessa ei enää tehty pelaajakokeiluja tai ylimääräisiä vaihtoja, vaan pyrittiin hiomaan ja tiivistämään kuusikkopeliä. Päivän parasta Blues Volleytä oli Jonne Huhtalan onnistunut passipeli: hyviä passeja monipuolisesti kaikkiin paikkoihin keskellä ja laidoissa, etu- ja takakentällä. Huhtalan passipeli auttoi iskijät yli 65 %:n tappotehoihin hyökkäyksissä ja passit löysivät nyt erityisen hyvin perille myös hienosti pelanneille keskitorjujille Roni Kiurulle ja Anton Piriselle. Lisäksi koko ryhmän syöttöpeli oli kohdallaan; vastustaja saatiin painostettua huonoon vastaanottoon yli 70 % syötöistä ja suoria pisteitä tehtiin ässäsyötöillä 24. Bluesin parhaat pistemiehet olivat laitapelaajat Niklas Seppänen (35 pistettä, +24), Oskar Muurinen (26 pistettä, +22) ja Lauri Haapasalo (27 pistettä, + 19).

26.–27.4. pelattaviin finaaleihin tulee neljän lohkovoittajan lisäksi vielä kahdeksan joukkuetta välierien kautta. Bluesin lohkosta selvittivät tiensä kahden viikon päästä pelattaviin 16 joukkueen välieriin Nurmon Jymy 1, Vammalan Lentopallo, Pieksämäen Tsemppi sekä Nurmon Jymy Paterit.


 

BLUES VOLLEYN B-POJAT JATKAA SM-LOHKOKÄRJESSÄ

Blues Volleyn B-pojat pelasivat onnistuneen SM-sarjan 3-lohkon turnauksen sunnuntaina 9.3 Hämeenlinnassa Luolajan Kajastuksen vieraana. Ohjelma oli toisinto tammikuun kotiturnauksesta, eli vastaan asettuivat Vammalan Lentopallo,
Pieksämäen Tsemppi ja Luolajan Kajastus. Päivän saldo oli parempi kuin kotisalissa, kolme voittoa ilman yhtäkään erätappiota.

Ensimmäisessä ottelussa Vammalaa vastaan Bluesin pojat esittivät päivän parastaan pelaamalla kurinalaista ja tehokasta lentopalloa. Ennakkoon päivän kovimmaksi vastukseksi arvioitu Vammala jäi kyydistä heti ensi erän aluksi, kun hyvin suunnatuilla syötöillä ja niiden mukaan painotetuilla torjunnoilla päästiin jo 12-0 johtoon. VaLePa ei tästä toipunut, vaikka pääsikin loppuerästä pisteiden makuun. Erä Bluesille 25-10. Toinen erä alkoi tasaisempana, mutta erän puolivälissä Blues meni menojaan 25-16 erävoittoon ja 2-0 otteluvoittoon.

Päivän toinen vastus oli Pieksämäen Tsemppi, joka oli tähän mennessä
aiheuttanut BV:n ainoan tappion. Tällä kertaa asenne oli alusta lähtien
kohdallaan, eikä mitään haluttu jättää sattuman varaan, ensimmäinen erä BV:lle 25-13. Toinen erä näytti taas miten Tsemppi pystyy tekemään Bluesin pelin vaikeaksi liikkuvalla ja puolustavalla pelitavallaan. Erä kulki Tsempinjohdolla pitkälle yli puolenvälin, mutta kääntyi kuitenkin lopuksi Bluesille 25-21. 2-0 voitolla kuitattiin kotiturnauksen tappio.

Luolajan Kajastusta vastaan BV pelasi päivän heikoimman pelin; omia syöttö-, vastaanotto- ja hyökkäysvirheitä tehtiin yhtä paljon, kuin kahdessa edellisessä ottelussa yhteensä! Otteen herpaantumista kuvaa hyvin, että päivän seitsemästä syöttövirheestä kuusi tehtiin Kajastusta vastaan. Onneksi sekin riitti niukkaan, mutta kuitenkin selvään 2-0 (25-21, 25-20) voittoon.

Bluesin parhaita pistemiehiä turnauksessa olivat Niklas Seppänen (42 pistettä, sisältäen huimat 8 ässäsyöttöä, +32), Lauri Haapasalo (22 pistettä, +12) ja Oskar Muurinen (21 pistettä, +8). Sampsa Ulmonen onnistui hyvin liberon tontilla nostaen aloitukset tarkasti passarille ja saaden muutaman hyvän puolustuspallon takaisin peliin.

SM-lohkon viimeinen turnaus pelataan 29.3. Nurmossa, jossa Blues Volleyllä on edelleen hyvät asetelmat taistella suoraan finaalipaikkaan oikeuttavasta lohkovoitosta. Ellei se onnistu, 2.-5. sijoittuneet kustakin neljästä lohkosta tavoittelevat pääsyä 12 joukkueen finaaleihin välierien kautta.


Aluejoukkueiden SM- turnaus Imatralla 20.1.2008

Etelä-Suomen sekä poikien että tyttöjen 1. joukkueet voittivat SM-kultaa, ja poikien 2. joukkue yllätti nappaamalla pronssiset mitalit. Kultamitalit kaulassa BV:n joukkueessa pelaavista pojista kotiin palasivat Lauri Haapasalo, Jonne Huhtala, Roni Kiuru, Oskar Muurinen ja Niklas Seppänen (PuMa-Volley, Bluesissa kaksoisedustuksella) ja pronssimitalin sai kaulaansa Viljami Vaarala (Etelän 2. joukkue). Etelän 1-joukkuetta valmensivat Kari Haapasalo ja Hannu Seppänen, tilastot Olli Kiuru.

Poikien 1. joukkue ei hävinnyt turnauksessa otteluakaan, loppuottelussa kaatui Länsi-Suomen joukkue 2-0. Tiukimman vastuksen antoi Etelän 2. joukkue, joka laittoi vuotta vanhemmat Etelän pojat ahtaalle ja hävisi vasta tiukan taistelun päätteeksi eräluvuin 2-1. Poikien 2. joukkue teki aikamoisen yllätyksen voittamalla vastaan tulleiden kakkosjoukkueiden lisäksi myös Itä-Suomen ja Lounais-Suomen 1. joukkueet ja yltämällä pronssille.

-tähän kuva-


Blues Volleyn B-pojat SM-sarjan 3-lohkon kärkeen

Blues Volleyn B-pojat ovat SM-sarjan 3-lohkon kärjessä, kun ensimmäinen täysi kierros on pelattu. Ainoa tappio tuli kotiturnauksessa 26.1. Pieksämäen Tsempille, joka on sarjakakkosena samoilla pisteillä, mutta yhden pelin enemmän pelanneena. Ennakkosuosikki Nurmon Jymy 1 on kolmantena hävittyään Pieksämäellä 9.2. sekä Bluesille että Tsempille. BV:n joukkue on hyvässä vauhdissa menossa kohti tavoitteena olevia finaalipelejä. Sarja jatkuu kuukauden hiihtolomatauon jälkeen 8.3. Luolajan Kajastuksen vieraana Hämeenlinnassa.

Bluesin ottelut ensimmäisellä kierroksella:

JÄRVENPÄÄ 26.1.2008
Blues Volley - VaLePa 2-0 (25-23,25-19)
Blues Volley - Tsemppi 1-2 (25-19,22-25.15-17)
Blues Volley - Kajastus 2-0 (25-17,25-18)

PIEKSÄMÄKI 9.2.2008
Blues Volley - Nurmon Jymy 1 2-1 (25-20,24-26,15-11)
Blues Volley - Koijärven Kunto 2-0 (25-13,25-16)
Blues Volley - Jymy Paterit 2-0 (25-14,25-7)

Bluesin parhaat pistemiehet olivat Järvenpään turnauksessa Lauri Haapasalo (33 pistettä, +28) sekä Niklas Seppänen (31 pistettä, +19) ja Oskar Muurinen (25 pistettä, +14). Pieksämäen turnauksessa pistekärjessä olivat samat nimet: Lauri (29 pistettä, +20), Niklas (25 pistettä, +19) ja Oskar (27 pistettä, +15). Pitkästä aikaa passarina pelannut Jonne Huhtala johti molemmissa turnauksissa peliä tehokkaan tasaisesti; Jonne jakoi hyökkäysvastuuta kaikille, ja keskeltäkin päästiin iskemään niin usein, että vastustajan keskitorjujien täytyi olla aina varuillaan. Tämä toi onnistumisia keskelle ja Roni Kiuru pääsi Pieksämäellä hienosti jo lähelle laitamiesten pisteitä (19 pistettä, +15). Myös Anton Piriselle tuli lupaavia onnistumisia uudella keskitorjujan tontilla ja Sampsa Ulmonen alkaa erityisesti hyvänä puolustajana kotiutua liberon paikalle. Nuoremmista Viljami Vaarala on hyvä vaihtoehto passarin tontille, ja jakoikin passeja mallikkaasti molemmissa turnauksissa. Matias Veid tuuraa hyvin sekä hakkurin että keskipelaajan paikoilla, ja käy syöttövaihdoilla tekemässä vahinkoa vastustajan nostopelille. Pieksämäeltä flunssan takia poissa ollut Timo Marjanen on varmana aloitusten nostajana pätevä vuorottelija liberon tontille. Jussi Kuronen on valitettavasti pitkälle kevääseen poissa pelikuvioista toipumassa olkapääleikkauksesta. Tällä pelaajakokoonpanolla Bluesilla on tasapainoinen paketti loppukevään peleihin, ja sitä vastaan vastustajien on erittäin vaikea rakentaa omaa taktiikkaansa, hyvä näin!


MÄRSKYN LENTOPALLOPOJAT VOITTIVAT LUKIOLAISTEN SUOMEN MESTARUUDEN

Etelä-Suomen lentopallon aluevalmennuskeskuksen tuore päävalmentaja Hannu Seppänen sai lentävän startin uuteen työhönsä, kun hän luotsasi Mäkelänrinteen lukion lentispojat KLL-lopputurnauksen voittoon 9.1.2008. Seinäjoella pelatussa lopputurnauksessa Märskyn joukkue voitti kaikki ottelunsa ja kuittasi näin kirkkaimmat mitalit puhtaalla pelillä.
Vastus oli kuitenkin kova. Erityisesti isäntäjoukkue Seinäjoki ja vahva lentopallopaikkakunta Pieksämäki laittoivat tiukasti hanttiin.

Mestarijoukkueessa oli vahva järvenpääläisedustus; Blues Volleyn tämän vuoden B-poikia edustivat joukkueessa Lauri Haapasalo, Jonne Huhtala ja Roni Kiuru. Vanhemmista pojista järvenpääläistaustalla pelasivat Tuomas Haapasalo ja Pasi Kuosmanen. Muut pelaajat koulun joukkueessa olivat Jussi Lehtonen ja Antti Poikela Helsingistä. Hopealle ylsi Pieksämäen lukio ja pronssille Seinäjoen lukio, Kuhmo lukion jäädessä neljänneksi.

Lopputurnauksen tulokset;
Märsky - Seinäjoki 2-1
Märsky - Kuhmo 2-0
Märsky - Pieksämäki 2-1


BV B-pojat turnaukset ja sm-sarja kevätkaudella 2008

5.1.2008 Baltic Sea Junior, Vantaa
6.1.2008 Baltic Sea Junior, Vantaa

19.1.2008 ALUEJOUKKUEIDEN-SM
20.1.2008 ALUEJOUKKUEIDEN-SM

26.1.2008 B1 Järvenpää

9.2.2008 B2 Pieksämäki

1.3.2008 VLC Vihti

8.3.2008 B3 Hämeenlinna

15.3.2008 VLC Hollola

29.3.2008 B4 Nurmo

12.4.2008 B-välierät

26.4.2008 B SM fin
27.4.2008 B SM fin

Pelaaja
Synt. vuosi Pelinumero
Viljami Vaarala
1992 11
Anton Pirinen
1991 14
Roni Kiuru
1991 26
Jussi Kuronen
1991 28
Timo Marjanen
1992 29
Jonne Huhtala
1991 30
Oskar Muurinen
1991 32
Lauri Haapasalo
1991 33
Sampsa Ulmonen
1991 40
Matias Veid 1992 49
Niklas Seppänen 1993 39


Joukkuetta  valmentavat:

Kari Haapasalo, puh. 0500 683 771, kari.haapasalo@netsonic.fi

Olli Kiuru, puh. 040-588 1877

Harjoitukset
Päivä
Paikka
Aika
Keskiviikko
Koivusaaren koulu
18.00 - 19.30
Torstai
Saunakallion koulu
19.00-20.30
Perjantai  Piironen 17.00-18.00

Sunnuntai

Saunakallion koulu

17.30 - 19.30

Kausi 2006-2007 (syksy-kevät) on siirretty arkistoon

 

Takaisin joukkeisiin